ייבוא, הפצה ושיווק של ציוד מגן בטיחותי וציוד רפואי - עמוס גזית בע"מ

בטיחות בעבודה: מציוד ועד הדרכה שנתית

בטיחות בעבודה - מאמר של עמוס גזית בע"מ

תוכן עניינים

מאות תאונות העבודה המתרחשות בישראל גובות מדי שנה חיי אדם, ומביאות לפגיעות בגוף, בציוד ובמבנים,   הפסד כספי לעסקים בתעשיות השונות, ומהוות יעד למעורבות חיצונית ולחקירות ולתביעות נזיקין. על מנת לצמצם ככל הניתן את התופעה, קבע המחוקק את פקודת הבטיחות בעבודה- אוסף של תקנות הזוכות למעמד של חוק, ועוסקות במגוון סיכונים הקיימים בעבודות ובתעשיות שונות- ובכלים למניעתם, החל מהדרכות עובדים וכלה ביצירת סביבת עבודה בטוחה ושימוש בציוד מיגון מותאם.

הדרכת בטיחות שנתית

הדרכת בטיחות שנתית לעובדים היא חובה חוקית החלה על מעסיקים במגוון תחומים. ההדרכות יועברו על ידי מדריך מוסמך, ויספקו לעובד כלים מעשיים לביצוע עבודתו בבטיחות מלאה. ניתן לבצע את ההדרכות במסגרת חיצונית על ידי חברות מורשות המתמחות בעבודה, או להזמין מדריך להדרכת בטיחות מותאמת לצרכי הארגון ובשטחו.

בין תחומי העיסוק המחייבים בהדרכת בטיחות שנתית וסוגי ההדרכות:

הדרכת בטיחות כללית

הדרכת בטיחות כללית מיועדת לעובדי מפעלים, עובדים בתעשיית הבנייה, עובדי ייצור, עובדי חקלאות, עובדי שיפוצים,  ועובדים כלליים המבצעים עבודות במגוון תעשיות נוספות, אשר חשופים למספר רב של סיכונים. ההדרכה הכללית מקיפה וכוללת התייחסות לסיכונים תעסוקתיים כלליים, וכן ניתנת להתאמה אישית לארגון בהתאם לסיכונים המוגברים המאפיינים אותו.

 • בטיחות וגהות בעבודה., סביבת עבודה, פעולות בעבודה והסיכונים.
 • מיגון אישי- חובת השימוש, סוגי ציוד מיגון ואופן השימוש בהם.
 • עבודה בגובה- סיכוני עבודה בגובה, סוגי עבודה בגובה, התייחסות פרטנית לעבודה על סולם, הגבהות ובמות הרמה, פיגומים תלויים וציוד עבודה בגובה נוסף.
 • מיגון מפני אירועי אש- היכרות עם הסיכונים שבהתלקחות אש בסביבת העבודה, מניעה, מערכות התראה וכיבוי, מעברי מילוט, שימוש בציוד כיבוי, תפעול מערכות שחרור עשן.
 • חשמל- סיכונים הכרוכים בעבודה עם ציוד חשמלי ומיכון, זיהוי ודיווח על תקלות חשמל ומפגעים, הרשאות לביצוע עבודות חשמל על פי תפקיד והכשרה, היכרות עם לוחות חשמל ועומסי חשמל.
 • חשיפה לרעשים- הסיכונים הכרוכים בחשיפה לדציבלים גבוהים בעבודה, הנחיות והיכרות עם ציוד מיגון.
 • ארגונומיה ותכנון הנדסי- עומסי משקל, יציבה נכונה, העמסה ופריקה, שימוש בעזרים ובציוד למניעת עומס מצטבר ונזקי גוף.
 • עבודה עם חומרים מסוכנים- סיכונים בחשיפה לכימיקליים ולחומרים מסוכנים, הרשאות עבודה, חשיפה מבוקרת ומיגון.

 

הדרכות ייעודיות וממוקדות לעובדים מקצועיים/לחשופים לסיכונים האמורים:

הדרכת בטיחות בחשמל– הדרכה המיועדת לעובדים בתחום החשמל והאלקטרוניקה, למתקיני מערכות חשמל ומתח גבוה/נמוך.

בטיחות לעובדים בתעשיית הניקיון– הדרכה ממוקדת סיכונים פרטניים בניהם סיכוני גובה, סיכון החלקה בסביבה רטובה, שימוש בחומרי ניקוי, מיגון עור, מיגון עיניים ומיגון דרכי נשימה.

בטיחות לעובדים בגובה– הדרכה המתמקדת בסיכוני גובה ומיועדת לכל עובד הנדרש לביצוע עבודה בגובה 2 מטרים ויותר מעל פני הקרקע, בכל אמצעי הגבהה.

בטיחות בעבודה עם כימיקליים– הדרכה לעובדי תעשיות מעבדות, ייצור, חקלאות וריסוס, שימוש בגזים. ההדרכה מיועדת להעניק כלים וידע לעובדים לצורך התמודדות עם פליטת גזים ורעלנים באמצעות מיגון אישי וסביבתי.

בטיחות באש– לעובדים המצויים בסביבת עבודה ו/או מבצעים פעולות הכרוכות בסכנת התלקחות גבוהה, וכן למינוי של מורשים וממונים על בטיחות באש בארגון.  

 

חשיבות המודעות לסיכוני בטיחות בעבודה

מטרת הדרכות הבטיחות בעבודה אינה לצאת לידי חובה, כי אם להביא למודעות ולהטמיע מחויבות ושפה ארגונית המעניקה מקום ושמה בסדר עדיפות גבוה את תחום הבטיחות בעבודה. ההדרכות מיועדות לספק לעובדים מידע על סיכונים, להכיר את תקנות הבטיחות המחייבות, אמצעי המיגון וחובת השימוש בהם, אופן הדיווח וההתראה על ליקויי בטיחות בעבודה, היכרות עם חובותיו וזכויותיו כעובד להגנה מלאה על גופו, בריאותו וסביבתו.

הגברת המודעות נועדה להביא לשיתוף פעולה של העובד, בין אם במילוי אחר הנחיות הבטיחות, שימוש בציוד נדרש והקפדה על התקנות, ובין אם באמצעות מעורבות פעילה, זיהוי כשלים וסיכונים, דיווח על מפגעים ושיפור רמת הבטיחות הכוללת בארגון.

חשיבות וכלים למניעת הסיכונים

 

תקנות הבטיחות בעבודה, הכלליות והארגוניות-פרטניות, נכתבות לאחר חשיבה, ניתוח והיכרות מעמיקה עם מאפייני השטח והעבודה. מלבד ההיכרות עם הסיכונים, ההדרכות נועדו לספק לעובדים כלים להתמודדות במקרה של אירועי חירום, אשר מטרתם הוא צמצום האופן ניכר ועד מניעה מוחלטת של נזקי האירוע.

בין האמצעים ודרכי פעולה למניעת תאונות עבודה ומחלות מקצוע:

 • תקנות ביצוע בדיקות שגרתיות למכונות/כלי צמ"ה.
 • שימוש בציוד מיגון אישי בעת עבודה בגובה: קסדות, רתמות. חשיבות עבודה בצוותים.
 • שימוש בציוד מיגון בחשיפה לכימיקליים ולשבבים: מסיכת עיניים, מסיכת דרכי נשימה, הקפדה על סביבת עבודה מאווררת/תחלופת אוויר/מערכות סינון אוויר
 • תקנות עבודה בהעמסה ובפריקה של מטענים כבדים
 • תקנות נהיגת חורף/נהיגת קיץ/ נהיגה על כלים כבדים

 

הדרכות בטיחות בעבודה הן חלק ממערך בטיחות כולל ונרחב. חובת המעביד והאינטרס שלו היא לספק לעובדיו את כל הידע, הכלים והציוד הנדרש לביצוע עבודתם בבטיחות מלאה, באמצעות הדרכות שנתיות, ביצוע הדרכון ריענון תקופתיות, עריכת תחקירי אירועי בטיחות וחשיפת הממצאים בשקיפות מלאה, מינוי ממונה בטיחות ויצירת אווירה המעניקה לעובד את המקום להצביע ולהתריע על כשלי בטיחות, אל מול גורמים מקצועיים, וללא חשש. 

הכתבה נכתבה על ידי צוות יועצי הבטיחות של משא בטוח המכללה להדרכות ובטיחות – למידע נוסף בנושא הדרכות בטיחות בקרו באתר משא בטוח.

שתף מאמר זה

מאמרים נוספים

טיפול בקור נגד כאבים - עמוס גזית בע"מ

טיפול בקור נגד כאבים

כאבים הם חלק בלתי נפרד מהחיים של רבים מאיתנו. בין אם מדובר בכאבים כתוצאה מפציעות ספורט, דלקות פרקים, ניתוחים או כאבים כרוניים, חיפוש אחר דרכים

לקריאה נוספת >
מהו סקר סיכונים בעבודה - מאמר של עמוס גזית

מהו סקר סיכונים בעבודה?

בכל מקום עבודה, בכל ענף ובכל תעשייה קיימים סיכונים פוטנציאליים העלולים לפגוע בבריאות ובבטיחות העובדים. סקר סיכונים בעבודה הוא כלי חיוני לזיהוי, הערכת וניהול סיכונים

לקריאה נוספת >