ייבוא, הפצה ושיווק של ציוד מגן בטיחותי וציוד רפואי - עמוס גזית בע"מ

רתכים? כך תשמרו על בטיחות בזמן עבודת ריתוך

בטיחות בריתוך - עמוס גזית

תוכן עניינים

עבודות ריתוך הן חלק בלתי נפרד ממספר רב של תעשיות, החל מבנייה ותעשיית הרכב ועד לייצור וחקלאות. למרות חשיבותן, עבודות אלו טומנות בחובן סיכונים רבים.

עבודות ריתוך, בין אם חשמליות, אצטילן או בכל שיטה אחרת, טומנות בחובן סיכונים רבים, החל מפגיעות עיניים כתוצאה מקרינה אולטרה סגולה ואולטרה אדומה אשר עלולה לגרום לכוויות קרנית, קטרקט ופגיעות אחרות. פגיעות עור כתוצאה מניצוצות וחום גבוה אשר עלולים לגרום לכוויות דרך שאיפת גזים רעילים בעקבות עשן רתך הפולט גזים רעילים ועד סכנת התחשמלות או שריפה בסיבת עבודה עם חומרים דליקים.

עבודת הריתוך כמו כל עבודה מקצועית דורשת לימוד והתמקצעות שכן עובדים שעברו הדרכה יהיו יעילים יותר בעבודתם, יכירו טכניקות ויסודות הריתוך, סוגי ריתוך שונים, ציוד ריתוך וכלים. לצד סיכונים בעבודות ריתוך, אמצעי מיגון אישיים, הנחיות בטיחות וכללי עבודה בטוחה.

ציוד מגן לריתוך – מהו?

מסכת ריתוך – מסכת ריתוך היא ציוד מגן אישי המשמש להגנה על העיניים והפנים של המשתמש מפני קרינה אולטרה סגולה ואולטרה אדומה, ניצוצות וחום הנוצרים במהלך ריתוך וחיתוך. ישנם שלושה סוגים מסכות ריתוך:

  • מסכות ידניות – אלו מסכות הריתוך הפשוטות והזולות ביותר. הן כוללות מסנן כהה שמחזיקים ביד לפני הפנים. מסכות ריתוך ידניות אינן מתאימות לשימוש בריתוך קשת חשמלית.
  • מסכות ריתוך אוטומטיות- מסכות אלה מתכהות אוטומטית כאשר מתחילה עבודת הריתוך, ומאפשרות לרתך בלי צורך להחזיק את המסנן ביד. מסכות ריתוך אוטומטיות הן בחירה טובה לריתוך קשת חשמלית.
  • מסכות ריתוך עם קסדת מגן – מסכות אלה כוללות מסך מגן שקוף המגן על פניו של המשתמש מפני ניצוצות וחום וקסדה המגנה על הראש מפני פגיעות פיזיות.

כפפות ריתוךכפפות ריתוך הן ציוד מגן אישי חיוני המגן על ידיים וזרועות מפני חום, ניצוצות ומתכת מותכת בעת עבודת הריתוך.

סינר ריתוך – סינר ריתוך מגן על פלג הגוף העליון מפני חום, ניצוצות ומתכת מותכת בעת ריתוך. קיימים סינרי ריתוך מעור אשר עמיד לחום, סינרי ריתוך מבד, סינרים אלו עשויים מבד צפוף ועמיד לחום. הם פחות עמידים מסינרי עור, אך הם נוחים יותר ומתאימים יותר לשימוש בתנאים חמים.

נעלי עבודה – שימוש בנעלי עבודה מתאימות הוא חיוני לשמירה על הבריאות והבטיחות בזמן העבודה. לכן חשוב לבחור בנעלי עבודה ייעודים שמתאימים לעבודה ממושכת על הרגליים במטרה  להפחית עייפות ולשפר את הפרודוקטיביות במהלך היום. כמו כן הקפדה על נעליים המתאימות לסביבת עבודה דליקה וחמה.

אטמי אוזניים – יש לבחור אטמי אוזניים המתאימים לרמת הרעש במקום העבודה.

שולחן ריתוך – שולחן ריתוך הוא משטח עבודה המשמש לריתוך. הוא בדרך כלל עשוי ממתכת כבדה, כמו פלדה או אלומיניום, ויש לו משטח עבודה שטוח וחלק. לשולחנות ריתוך מקצועיים יש לעתים קרובות גם תכונות נוספות כמו מערכת אוורור: מערכת אוורור המשמשת להסרת עשן וחלקיקים מהאוויר. שולחנות ריתוך זמינים במגוון גדלים וצורות.

משקפי מגן – משקפי מגן מיוחדים לריתוך מצוידים בעדשות המסננות את הקרינה האולטרה סגולה והאינפרה אדומה, ומפחיתות משמעותית את הסיכון לנזק ומחלות עיניים. תהליך הריתוך גורם לעשן ולפליטת חומרים רעילים, העלולים לגרום לגירוי בעיניים, דלקות ואף פגיעה בראייה. משקפי מגן מסייעים בהגנה על העיניים מפני חשיפה לחומרים אלו. במהלך ריתוך, מתכת מותכת עלולה להתזות לכל עבר ולפגוע בעיניים. משקפי מגן מספקים הגנה פיזית מפני התזות אלו, ומונעים פגיעות חמורות בקרנית וברקמה העדינה של העין.

על מה עוד חשוב להקפיד עבור בטיחות בריתוך?

חשוב מאוד לדאוג לאוורור תקין של מקום העבודה, למניעת שאיפת גזים רעילים ולוודא שסביבת העבודה נקייה מסכנות, כגון חומרים דליקים. הקפידו ובדקו שציוד הריתוך תקין ויש במקום העבודה אמצעי כיבוי אש זמינים ומתאימים.

לסיכום

עבודות ריתוך יכולות להיות בטוחות ויעילות, כל עוד מקפידים על כללי הבטיחות. הקפדה על כללים אלו תמנע תאונות ופציעות ותאפשר לכם לעבוד בראש שקט ובידיעה שאתם מוגנים.

**הערה: המידע המוצג במאמר זה אינו מהווה תחליף להדרכה מקצועית בנושא בטיחות בעבודות ריתוך.

שתף מאמר זה

מאמרים נוספים