ייבוא, הפצה ושיווק של ציוד מגן בטיחותי וציוד רפואי - עמוס גזית בע"מ

ציוד להגנת הראייה

ציוד להגנת הראייה - עמוס גזית בע"מ

תוכן עניינים

העיניים הן המקור מספר אחד לשמירה על איכות חיים ויכולת התפקוד שלנו ביום יום. אבחנה זו דורשת התייחסות מיוחדת ומספר רמות של הגנה בזמן ביצוע עבודה מסוכנת.

יש לחלק את השמירה על העיניים לשתי התייחסויות: נזק מיידי ונזק לטווח ארוך.

ההתמודדות מול נזק מיידי היא יחסית פשוטה, כיוון שבסופו של יום היא דורשת שימת חוצץ בין העיניים לבין האבק, השבב או כל עצם אשר ביכולתו להינתז אל העין ולגרום לה נזק. למרות פשטות הפתרון יש לקחת בחשבון מספר גורמים בבחירת ציוד המגן המתאים לפי סוג הפגיעה שיכולה להתרחש ולפי הנדרש עקב סוג העבודה:
  • פגיעה של אבק מזיק דורשת רמה מסוימת של אטימת המשקף לפנים.
  • עבודה עם נוזלים מסוכנים – מחייבת סוג של משקף המונע לא רק את ההתזה הישירה לעין אלה גם נזילה של נוזלים מהשיער למשל או השפרצה מלמטה.
  • חשיפת העין למקור חום או לנוזל חם – עלולה לגרום כווייה בקרנית, בלחמית, בעפעפיים ובעור הפנים.
  • עבודה מול מוצקים – דורשת התמודדות פשוטה יחסית של הגנה מכנית המחייבת התייחסות מיוחדת שכן מהירות וגודל העצם המותז יכולה להשפיע על בחירת סוג משקף המגן.
רסיס מתכת בקוטר 0.1 מ”מ לדוגמא, לא יגרום נזק ניכר אם יחדור לשריר בגוף, אולם יש בו כדי לגרום פגיעה חמורה ואף לאובדן ראייה, אם יחדור אל גלגל העין. ההתמודדות מול הנזק לטווח ארוך מורכבת יותר, מדובר בסכנה אופטית וכיוון שאינה מורגשת בעת העבודה, ישנה נטייה לא לקחת נזק זה בחשבון.

כאשר מדובר בסכנה אופטית יש לבחון מהם אורכי הגל בפניהם העובד זקוק להגנה.

יש לדעת כי האור הנראה הוא קרינה אלקטרומגנטית בעלת אורך גל הנראה לעין בין 380-750 ננומטר לערך כאשר כל מה שנמצא מתחת לטווח של 400 ננומטר ומעל 700 מצריך שימוש במשקפי מגן. קיימות תופעות נוספות הקשורות ליכולתנו לבצע את העבודה לשמה אנו מתמגנים ביעילות, באיכות ובנוחות לאורך זמן, כמו היכולת להתאים את זרועות המשקף לגובה האוזניים או מרחקן מן האף, משקל ציוד המגן ואופן ישיבתו על האוזניים. לאורך זמן מי שאינו מורגל במשקפיים יסבול מכאב כתוצאה של ישיבת המשקף על אוזניו והחשוב ביותר הינו השקיפות האופטית – כיון שרוב מוצרי הגנת העיניים עשויים מפולימרים פלסטיים כמו פוליקרבונט או PVC, בניגוד לזכוכית שקיפותם בעייתית וישנו עיוות של האור המגיע אל העין אם ישירות ואם בנקודת כיפוף של המשקף. עיוותים אלו מקשים על ההתמצאות, עלולים ליצור בחילות וכאבי ראש ולהקשות על ביצוע העבודה. התקן מאפשר 3 רמות עיוותים אופטיים אולם אנו לא ממליצים להשתמש במוצר ברמת עיוות גבוהה מ- 1. משקפי מגן של חברת UVEX מתוקננים ע״פ הרף הגבוה ביותר אותו מציב התקן ומאפשרים הגנה מקסימאלית לצד פתרונות חדשניים של נוחות ועיצוב מדהים.

קיימים בעולם 2 תקנים מוכרים בתחום הגנת העיניים, אירופאי ואמריקאי

2 התקנים מוכרים גם ע"י מכון התקנים הישראלי בתקן הישראלי להגנת עיניים התקן האירופאי הוא EN166 והתקן האמריקאי הוא Z87. התקן האמריקאי בודק מספר פרמטרים והחסרון שלו שאין צורך בגוף תקינה חיצוני שיאשר את העמידה בתקן אלא כל יצרן מצהיר על עמידה בתקן ויכול לסמן את המוצרים שלו כבעלי התקן. התקינה האירופאית לעומת זאת אשר נדרש בה אישור בדיקה של מכון בדיקה חיצוני שמאשר אם המוצר עומד בתקן, בודקת מספר פרמטרים עיקריים:
  • פעפוע האור – דרך חלקיקים הנעים במהירות דרך העדשה.
  • איכות החומר – בודקים שאין פגמים משמעותיים העשויים להשפיע על הראייה כגון בועות שריטות.
  • בדיקת קשיחות החומר – עמידות מול חלקיקים העפים במהירות גבוהה.
*כל הבדיקות נעשות בטמפרטורת חדר שונות.

איך זה מתורגם על גבי המשקף עצמו?

סימולים על העדשה לפי התקינה הארופאית במשקפי UVEX לדוגמא: W 1 F CE 1,2–2 2-1,2 – מייצג את סוג הסינון ומספר הכהות במקרה זה מייצג עדשה בהירה המתאימה לעבודה בשטח פתוח W- סימול שמייצג את היצרן לכל יצרן אות שמייצגת אותו. 1 – איכות ליטוש העדשה- סימול הספרה 1 מציין את הרמה הגבוהה ביותר רמות בין 1-3, היום יש יצרנים שיודעים לייצר עדשות שכמעט אין בהן עיוות אופטי כדוגמת חברת UVEX שבדגמיה ניתן למצוא משקפיים עם עיוות אופטי מינימאלי של 0.006. על מנת לקבל משקף בעל נתונים גבוהים אשר לא רק יגן על העובד אלא ייתן לו נוחות מקסימלית לאורך יום העבודה, יש לדרוש מהיצרנים נתונים על העיוות אופטי גם במידה והם מציינים שהם באיכות 1 שהיא הגבוהה בתקן הנוכחי. F- עמידות מכאנית של העדשה. התקן בודק עמידות המשקף בפני ירי של כדור מתכת 6 מ”מ במשקל של 0.86 גרם הנע במהירות של 45 מטר לשנייה. סימול A מסמל עמידות במהירות של 190 מ' לשנייה וסימול B מסמל את העמידות במהירות של 120 מ' לשנייה. סימונים על גבי מסגרת UVEX לדוגמא: W 166 B CE 0196 W- סימול שמייצג את היצרן) לכל יצרן אות שמייצגת אותו). 166 -מסמל את התקן שבו עומד המשקף והמסגרת. B- עמידות מכאנית של המסגרת

שתף מאמר זה

מאמרים נוספים